טיפול בפסיכודרמה

מהי פסיכודרמה?

בואו נעשה את זה במקום לדבר על זה!

הצורך לשחק, ליצור באופן ספונטני, קיים בכולנו מילדות.

המשחק מתרחש באופן טבעי: ילדים משחקים ומתנסים בתפקידים שונים - אמא ואבא, רופא וחולה, נסיכה, אביר, מפלצת מפחידה מול ילד מפוחד... 'אני מת', 'יש לי כוחות על', 'אני ילדה בודדה ביער שמחפשת את אמא' - וכך נותנים ביטוי רגשי למאוויים, רצונות, פחדים, חלומות ושאר צרכים רגשיים.

 

כמבוגרים - אנחנו שוכחים איך 'לשחק'. משברים, חוויות מהעבר, טראומות ושאר התנסויות מקבעים אותנו ומכבים את האופן הספונטני והחי שבו אנו מגיבים בחיינו - ואז מתחילים... 'להיתקע'. פתאום זה 'לא זורם'. קשה לנו למצוא או לתחזק זוגיות, קשה לנו בקריירה, להבין מה אנחנו רוצים, ליזום קשרים חברתיים, להגשים את עצמנו, לחולל שינוי, ליזום, לפתור בעיות באופן יצירתי. אנחנו שוכחים כיצד להחליף תפקידים, רעיונות, לעבור בין מצבים בחיים בצורה נינוחה.

פחדים וחרדות משתלטים, ראיית עולם מקובעת לא מאפשרת לנו לראות ולנסות דברים באופן אחר וחדש.

כשאנו פוגשים באופן חווייתי את עצמנו האותנטי - את הפחדים, המחשבות, הרגשות והשאיפות שלנו– דרך, משחק, שיחה, מוזיקה, או תנועה - שם מתחולל הריפוי, שם נמצאת ההזדמנות לשינוי!

באמצעות פעולה דרמטית, פסיכודרמטיסט יוצר מודעות למצבים, רגשות ומחשבות שהיו קבורים מתחת לפני השטח על מנת להקל על הלחץ הרגשי-נפשי. כעת הם אינם מנהלים אותנו – אלא אנו יכולים לנווט את ספינת חיינו ממקום משוחרר, חופשי ויצירתי.

פסיכודרמה הינה שיטה טיפולית השייכת לעולם הטיפול בהבעה ויצירה.

 

משמעות המילה 'פסיכודרמה' ביוונית היא "דבר הנעשה בעזרת הנפש" או "נפש בפעולה" (פסיכו= נפש, דרמה= פעולה).

הפסיכודרמה עוזרת לנו להמחיש ולחוות את הקונפליקט הנפשי באמצעות שחזור חוויתי-התנסותי של רגעי חיים, קונפליקטים בהווה, בעיות העבר או ציפיות מהעתיד (במקום לדבר עליהם).

הטיפול יוצר "החזקה" על ידי שיתוף, תמיכה וקבלה, המאפשרים ריפוי על יד כוחות הנפש הטמונים בנו. השיטה של הפסיכודרמה מנתבת אותנו אל

כוחות הריפוי המנטליים והנפשיים הטבעיים של האדם, ועוזרת לנו להתחבר אליהם מחדש ולשחרר אותם.

דרך הטיפול בפסיכודרמה

דרך הטיפול בפסיכודרמה תוכלו לחזור לשחק, לדמיין, לחלום, להביע, ליצור מציאות חדשה, להשתמש בכוחות יצירתיים שלא חשבתם שקיימים בכם עדיין - בדיוק כמו שילדים עושים!

 

הטיפול מתרחש בתוך הפעולה עצמה: במקום 'לדבר על' – 'פועלים את'... לדוגמה: במקום לדבר על סיטואציה שקרתה היום בעבודה או בלימודים וגרמה למתח רב, בלבול ותסכול, ננסה לשחזר את הסיטואציה ולחיות אותה מחדש: מי אמר למי מה, באילו נסיבות, איך הגבתי, מה חשבתי או הרגשתי, האם הסיטואציה מוכרת לי מאיפשהו? האם תמיד אני מגיב כך? מה הייתי רוצה לשנות? כך, בסביבה מוגנת, תומכת ומחזקת – יוכל המטופל לחוות מחדש את הסיטואציה, הפעם באופן מודרך שמאפשר להתבונן עליה מכיוונים חדשים, זויות רעננות, ואפילו ליצור סיטואציה מתקנת. בעזרת חילופי תפקידים, כפילים (ככפיל - הפסיכודרמטיסט מהדהד למטופל את רגשותיו ומחשבותיו ולעיתים אף מספק את האופן להביע אותן, וכך נותן הרגשה של הכלה, הבנה ושותפות), ושאר כלים יצירתיים, אוכל לעזור לכם להבין את עולמכם הפנימי, את הקשיים, הפרשנויות, דפוסי החשיבה והאופן בו הוא אתם חווים את החיים.

המטרה היא לחבר אתכם מחדש אל הכוחות הפנימיים על מנת שתוכלו לשנות ולהגשים את הדברים שאתם רוצים מתוך מקום מודע וחופשי. ההתנסות והחוויה יוצרות בהדרגה הכרה מחודשת – וחיבור מחודש לאפשרויות הבחירה שלנו.

פסיכודרמה כטיפול רגשי –  עוזרת לנו להתחבר אל עצמינו ממקום פתוח, ספונטני ויצירתי ולגלות מהם הרצונות האמיתיים שלנו וכיצד להגשימם.

 

הטיפול מעודד אותנו להגמיש את המחשבה והתנועה המנטלית שלנו: פעולה חדשה – יוצרת מחשבה חדשה שיוצרת מציאות חדשה!

השיטה שלי היא טיפול רגשי מקיף ומותאם לכם בדיוק - המורכב משיחה, ומחוויה יוצרת – בהתאם לצרכי המטופל ויכולותיו.